Portréty

Portrétovanie predstavuje jeden z najstarších fotografických žánrov vôbec. Snaha o zachytenie podobizne osoby čo najvernejším spôsobom tu jestvovala od nepamäti, čoho dôkazom bolo dlhoročné pôsobenie maliarskeho umenia ako forma uchovávania osôb v pamäti iných. S objavením fotografie sa niekoľko hodinové pózovanie pred maliarom zmenilo na záležitosť spočiatku niekoľko minút a v dnešnej dobe sú to doslova okamihy.

Do kategórie portrétov zaraďujeme neformálne klasické portréty osôb (pre tzv. životopisné portréty prosíme navštívte kategóriu Klasické portréty). Fotenie prebieha v exteriéroch ako príroda alebo urbanizmus, ale taktiež v interiéroch budov alebo v ateliéry.

Neprehliadnite prosíme aj sekciu analógových portrétov – portréty zachytené na film. Hlavným rozdielom medzi digitálnym a analógovým portrétom je farebnosť. Pri digitálnom portréte je možnosť farebných výstupov kdežto pri analógovej fotografií je to výlučne čiernobiela fotografia. Tento zdanlivý nedostatok je ale hlavnou výsadou analógovej fotografie keďže ponúka originálny čiernobiely výstup v neopakovateľnom podaní starých veľkoformátových fotoaparátov ktoré vlastníme.

Napokon jedno veľmi múdre fotografické príslovie hovorí “keď chceš zachytiť dokonalosť, fashion, reklamu foť farebne, ak chceš ale zachytiť charizmu zvoľ čiernobielu fotografiu” (parafráza).

(Visited 27 times, 1 visits today)